Od końca grudnia 2008 r. wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Chorzowie prowadzili wymianę listów przez Internet z uczniami gimnazjum Michelet w Creil. Była to okazja do doskonalenia i pogłębiania wiedzy zdobytej podczas zajęć z języka francuskiego. Każdy z wychowanków po otrzymaniu adresu mailowego swojego korespondenta szybko nawiązał kontakt starając się regularnie prowadzić korespondencję na tematy dotyczące życia codziennego, szkolnego, poza szkolnego jak i kulturowego.
Głównym celem koordynatorów projektu było umożliwienie młodzieży kontaktu na żywo a wcześniejsze wymiany internetowe miały doprowadzić do wzajemnego poznania się by uniknąć strachu przed nieznanym. Celem projektu była również szeroko pojęta wymiana doświadczeń oraz praca nad zburzeniem stereotypów i wzmocnienia motywacji do nauki języka francuskiego. Podjęte działania które poprzez odkrywanie i zrozumienie odmienności naszych krajów i kultur, pomogły zrozumieć samych siebie, sposób życia, funkcjonowania w społeczeństwie, uznawanych wartości w kontekście wspólnej Europy.
8 października 2009r. chorzowska młodzież wraz z opiekunami udała się na tydzień do Creil. 13-osobowa grupa została gorąco powitana i zakwaterowana u rodzin. Osobą odpowiedzialną za projekt po stronie francuskiej była Pani Manuela da Rocha , nauczyciel historii i geografii.
W pierwszym dniu młodzież miała okazję zobaczyć szkołę francuską. Rano odbyły się zajęcia podczas których wychowankowie MDK przedstawili prezentację o Polsce połączoną z quizem, później przedstawili miasto Chorzów i placówkę MDK. Prezentacje połączone były z nauką piosenki „Szła dzieweczka” tworzeniem w parach słowniczków polsko-francuskich, pokazem „Poloneza” i „Trojaka” do którego to tańca włączono również młodzież francuską. Następnie każdy zaczął tworzyć swój dzienniczek z pobytu, który musiał w kolejnych dniach uzupełniać. Po obiedzie każdy udał się ze swoim korespondentem na zajęcia lekcyjne wg jego planu. Dzięki temu wychowankowie mogli poznać szkolny system we Francji, zobaczyć jakie Francuzi mają zajęcia, jak funkcjonuje szkoła i jakie panują w niej zasady. Popołudnie oraz sobotę i niedzielę młodzież spędziła z rodzinami. Niektórzy mieli okazję zwiedzić zamek Chantilly, poznać innych członków rodziny, zobaczyć Paryż nocą. Dni te były również okazją do spotkań towarzyskich dzięki którym zacieśniały się więzi przyjaźni, młodzież organizowała sobie np.: mecze koszykówki, piłki nożnej, chodzili do kina, na basen czy na spacery.
W poniedziałek rano znów wszyscy udali się na zajęcia a po obiedzie zorganizowano spotkanie podczas którego każdy opowiedział o spędzonym weekendzie oraz dyskutowano nad różnicami w systemie szkolnym w Polsce i we Francji. Wtorek był dniem na który wszyscy bardzo czekali, ponieważ była to wycieczka do Paryża a głównym przewodnikiem był pan Roman Idasiak.
W środę młodzież pracowała nad pracami plastycznymi, wykorzystując materiały, które zbierali cały tydzień tworząc prace pt.”Spotkanie-odkrywanie”, które wieczorem zaprezentowali na spotkaniu z władzami w merostwie.
15 października rano, młodzież wymieniła się dzienniczkami z pobytu, i przyszedł czas na pożegnanie, nie obyło się bez łez……, młodzież polska nie chciała wyjeżdżać a niektórzy Francuzi mieli ochotę wybrać się wcześniej do Polski niż w planowanym terminie rewizyty pod koniec marca.
Cele projektu zostały zrealizowane a efektem współpracy było pogłębianie umiejętności językowych oraz promowanie szeroko pojętej edukacji interkulturowej oraz przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii. Dzięki temu pobytowi zacieśniły się przyjaźnie, młodzież z Polski lepiej teraz zna kulturę i obyczaje tego kraju oraz jest bardziej zmobilizowana do nauki języka francuskiego.
Justyna Kenig, nauczyciel-instruktor języka francuskiego
Zobacz galerię zdjęć z pobytu w Creil