W ubiegłe sobotnie przedpołudnie Młodzieżowy Dom Kultury opanowali młodzi miłośnicy poprawnej polszczyzny. Marcowe spotkanie dotyczyło dwóch bardzo ważnych zagadnień – synonimów i antonimów. Na początku zajęć oba te pojęcia zostały oczywiście objaśnione – czym są, po co się używa i dlaczego w ogóle istnieją. Uczestnicy zajęć zgodnie uznali, że świat języka bez synonimów i antonimów byłby bardzo nudny i monotonny.
Gdy tylko wychowankowie poznali nowe pojęcia, wzięli się raźno do pracy. A tej było sporo. Najpierw dzieci musiały wymyślić i zapisać synonimy podanego słowa. Następnie otrzymali wiele karteczek, na których znajdowały się przeróżne słowa, a zadaniem uczestników było podzielenie ich na grupy. Było to niełatwe zadanie, ale dzieci świetnie sobie z nim poradziły. Następnie uczestnicy spotkania mieli za zadanie znaleźć kilka różnic na przedstawionych obrazkach. Obrazki były niemal identyczne, jak synonimy, które mają bardzo podobne znaczenie, a jednak coś je różni. Kolejne zadanie dotyczyło antonimów – uczestnicy spotkania musieli jak najszybciej znaleźć jak najwięcej par antonimów. Na koniec zajęć uczestnicy zagrali jeszcze w synonimiczno-antonomiczne kalambury.
Pracą plastyczną były własnoręcznie wykonane karty do gry w … memory! Nie dość, że ćwiczą pamięć, to jeszcze pięknie współgrały z tematem zajęć. Uczestnicy zajęć narysowali bowiem przedmioty, postacie lub scenki, które były albo identyczne (jak synonimy) albo stanowiły swoje przeciwieństwo (jak antonimy). Efekty prac można podziwiać w galerii.
Na kolejne spotkanie z cyklu „Słowa i słówka podpowie Sówka” zapraszamy 21 kwietnia 2018 o godz. 9:00.
K. Jędrzejczyk